Ve chvíli, kdy uvažujete o koupi spacáku, byste měli mít už předem jasno, na jaké účely ho chcete používat. Jiný spacák potřebujete v létě do stanu, jiný na expedici do hor.
Teplotní určení
Jedna z důležitých hodnot je teplota, při které byste chtěli spacák používat. Máme tři teploty:
Horní extrém – teplota, při které nám začne být v zapnutém spacáku vedro.
Komfort – asi nejdůležitější údaj, kterého bychom si při koupi měli všímat. Ve většině případů zde bývají uvedeny hodnoty dvě, a to proto, že jinou komfortní teplotu potřebují ženy a jinou muži. Pro muže je vždy ta nižší. Pokud venkovní teplota klesne pod uváděnou komfortní teplotu, asi se začneme budit zimou.
Dolní extrém – udává teplotu, při které bychom neměli mít omrzliny a při které bychom měli přežít.
Samozřejmě, že teploty jsou udávané orientačně a tak bychom je měli i brát. Ve stejném spacáku se nejspíš uživatelé různé hmotnosti, věku, výšky a pohlaví budou cítit různě.
Délka spacáku
Délka spacáku je ve valné většině uváděna pro maximální délku osoby, která v něm bude spát. Setkala jsem se s různými délkami. Nejčastější jsou délky 180 cm a 195 cm. Není výjimkou ani délka určená pro ženy a to 175 cm a jiné další. Vše záleží na výrobcích. Doporučuji určitě vyzkoušet.
Materiály
V dnešní době je nejpoužívanějším materiálem syntetika – duté vlákno. Je totiž nejuniverzálnější. Potom jsou spacáky péřové. Tady záleží na typu a kvalitě peří. Tyto spacáky bývají používané především pro svoji nízkou váhu a nízkým komfortním teplotám například na různé expedice.
Typy spacáků
Na trhu je spousta druhů a typů spacáků s různými hodnotami.
Letní: Na tyto spacáky jsou kladeny asi nejmenší nároky. I tuto skupinu bych ale rozdělila a to na spacáky lehoučké, které potřebujeme sbalit tak, aby zabíraly co nejmenší prostor (např. na cyklovýlety) a spacáky, u kterých nám velikost ani váha nehrají velkou roli, protože je používáme na chatě, ve stanech apod.
Třísezónní: Jak název napovídá, tato skupina spacáků nabízí nejširší použití. Naleznete v ní spacáky různých kombinací (tepelný komfort, sbalitelnost, váha,…) O této skupině se nebudu více rozepisovat, protože to je na samostatný článek.
Zimní: Tyto spacáky jsou koncipované především tak, aby co nejvíce minimalizovaly teplotní ztráty. Jsou to převážně spacáky péřové.
Na závěr bych dodala asi toto: Každému bude vyhovovat trochu jiný typ spacáku, a pokud by potřeboval spacák do extrémnějších podmínek, určitě by nebylo špatné se informovat u odborných prodejců.