Civilizační choroby

1778

Název civilizační choroby je používán z toho důvodu, že se lidé nejsou schopni přizpůsobit nadbytku nejrůznějších vymožeností, které nám přináší civilizace. V dnešní moderní době se vyrábí např. velké množství bohatých potravin na kalorie. Dále se vyrábí nadbytečné množství příliš slaných, tučných a sladkých jídel. Lidé konzumují ve velké míře potraviny, které jsou vyrobeny hlavně z živočišných zdrojů a také pijí nadmíru slazené nápoje. K rozvoji civilizačních chorob ve velké míře přispívá konzumace alkoholu a kouření. Nemalou měrou se na jejich rozvoji podílí také stres.

Díky rozvoji techniky, vývoji v dopravě, práci s počítači a sedavému způsobu života mají lidé na celém světě význačný úbytek pohybu. V dnešní hektické době se lidé snaží přemisťovat z místa na místo co nejrychleji, aby ušetřili čas. K tomu využívají automobily nebo hromadnou dopravu. Lidé nemají čas chodit pěšky. Tento fakt také přispívá k rozvoji jedné z civilizačních chorob, jakou je obezita.

Obezitu můžeme označit za chronické onemocnění, které se pojí s řadou dalších poruch. Obezita může vzniknout spojením genetických a vnějších faktorů. Období v životě žen, která jsou pro rozvoj této civilizační choroby významná, jsou období dospívání, období těhotenství a následně po porodu a období přechodu.

Obecně mají na vznik obezity také vliv stresové faktory, snížení pohybové aktivity v souvislosti s nejrůznějšími změnami v životě jako je např. nástup do zaměstnání, založení rodiny, ukončení sportovních činností v souvislosti se zraněním nebo se stárnutím a také odchod do důchodu. Pokud pomineme genetické faktory, tak přibírání na váze způsobuje nepoměr mezi příjmem a výdejem energie. Nadměrným příjmem energie se rozumí zvýšený příjem tuků. Nedostatečným výdejem energie se rozumí nedostatek pohybu. Při nedostatku pohybové aktivity hrozí lidem ochabování svalové hmoty a nabírání tuku.

Mezi další civilizační choroby patří srdečně-cévní onemocnění, cukrovka, předčasná ateroskleróza, předčasné stárnutí, zánětlivá revmatická onemocnění kloubů, nádorová onemocnění, deprese, předčasné porody a potraty, demence a chronický únavový syndrom. Civilizačními chorobami se zabývá Institut civilizačních chorob Praha, který sídlí v centru Prahy. Tým odborníků poskytuje svým pacientům kvalitní a profesionální služby. Více informací naleznete na icvch.cz