I když je vaření vaším největším koníčkem, někdy nastanou situace, kdy chcete několikahodinové postávání u sporáku vyměnit za daleko příjemnější činnost – ať už to bude jakákoli. Jenže co když zrovna chcete rodině připravit honosný nedělní oběd a nemůžete si dovolit odejít z kuchyně byť na pár minut, protože byste se dostali do skluzu? Řešení je jednoduché a má podobu tlakového hrnce!
Vaření plné nervozity
Hodně lidí se tlakových hrnců obává a do kuchyně si je nepouští. Může za to akce typu jedna paní povídala, kdy se mezi lidmi roznese jedna špatná zkušenost a lidé se jí drží, i když svou vlastní špatnou zkušenost nemají. Přitom jsou obavy z používání tlakového hrnce naprosto zbytečné.
Jak si vybrat správně?
Tlakové hrnce se dnes vyrábí v mnoha provedeních a podobách. Má to svůj důvod. Výběr velikosti byste měli přizpůsobit počtu členů vaší domácnosti. Je zbytečné, abyste si pořizovali objemný tlakový hrnec, když jste v domácnosti jen dva. Zbytečně byste čerpali energii a utráceli tak peníze navíc. Nejběžnějším typem tlakového hrnce je ten o objemu 6-8 litrů, pořídit se dají i kousky o objemu 10 litrů a více, které ale v běžné domácnosti neuživíte.
Madla hrnce nejsou jen na okrasu
Podíváte-li se na nabídku tlakových hrnců, určitě si všimnete jednoho drobného rozdílu – konkrétně jejich madel. Zatímco některé hrnce mají ucha vyrobená z kvalitního plastu, jiné jsou celokovové. Někomu to může přijít jako maličkost, ovšem jedná se o maličkost zásadní. Vybírejte podle toho, na jakém sporáku budete vařit. Plastové úchytky se možná jeví jako lepší nápad, protože se nepřehřívají, ale pokud je postavíte nad plynový hořák, postupem času projeví známky opotřebení. Celokovová madla sice vyžadují použití chňapek, ale zato odolají prakticky čemukoli.