Buněčná terapie – větší prsa a menší boky

1618

Zní to jako pohádka že? Ale pokrok nezastavíš a už vůbec ne na poli medicíny. Právě proto jsme oslovili MUDr. Otakara Lucáka z Kliniky plastické chirurgie Ostrava, aby se s námi podělil o nejnovější poznatky z oblasti kmenových buněk.

Kmenové buňky jsou tělu vlastní buňky, které se navíc nyní dají poměrně jednoduše získat z vlastní tukové tkáně. Kmenové buňky fungují jako perfektní náhradní díly. Dokážou se totiž přeměnit v libovolnou tkáň. Díky tomu mohou „opravit“ různá poškozená místa (například nervy, kosti, měkké tkáně, případně chrupavku apod.). V případě zvětšování poprsí vlastním tukem mají kmenové buňky za úkol zamezit vstřebání přeneseného tuku.

Krásný dekolt a pevná ňadra přestaly být výhradní doménou prsních implantátů a k silikonu přibyl vlastní tuk. Tato metoda je k tělu mnohem šetrnější a navíc má hned dvojí účinek. Přidá centimetry kolem hrudníku a zároveň zeštíhlí zadeček, boky, nebo bříško – podle toho, odkud byl tuk odebrán. Zní to možná jednoduše, ale tak snadné to není. Obyčejný přenos tuku totiž nezaručí dlouhodobý efekt. Vlastní tuk se po přenesení v těle velmi rychle vstřebává, a to navzdory všem nově používaným technikám.

S tímto problémem si však dokázali poradit na Klinice plastické chirurgie v Ostravě, kde při zákroku zcela nově využívají nevídaných vlastností kmenových buněk.

Operace začíná liposukcí.

Odebraný tuk se rozdělí na dvě části. Z té první se speciální technikou získají kmenové buňky a těmi je pak následně obohacen zbylý tuk. Tak vznikne unikátní „koktejl“, který se pak použije ke zvětšení prsou pomocí injekční techniky, tedy bez nutnosti řezů. Hlavním úkolem kmenových buněk tedy není samotné zvětšení poprsí, ale omezení či úplné zastavení vstřebání přeneseného tuku a zároveň i jeho lepší přijetí organismem. To je největší přínos nové techniky.