Kmenové buňky – metoda v boji s bolavými klouby

1783

Artróza je chronická a bolestivá degenerace především nosných kloubů. Artrózou trpí padesát a podle některých statistik až osmdesát procent dospělé populace starší  50-ti let. Jak ukazují nejnovější poznatky, v boji s chronickou bolestivou degenerací nosných kloubů pomáhají kmenové buňky, které se aplikují do okolí kloubu postiženého artrózou.

Ortoped MUDr. Ladislav Lukáč provádí aplikace v Ostravě, Praze a Bratislavě. Metoda, která pochází z USA, využívá vlastností kmenových buněk, které se v největším počtu nacházejí v kostní dřeni nebo tuku. Tyto buňky mají schopnost obnovovat poškozené nebo opotřebené tkáně v lidském těle. V průběhu let 2012 až 2014 provedl doktor Lukáč v Praze, Ostravě a Bratislavě zhruba 900 aplikací a výsledky jsou mimořádné. Příznivou odezvu má až 90% klientů. Patří k nim i šestapadesátiletá Ladislava W. z Karviné.

Příběh paní Ladislavy

,,Od mládí jsem byla zvyklá na sportování. Kolo, výšlapy do Beskyd, lyžování na horách. To vše jsem bez problémů zvládala zhruba do padesátky. Pak mně začalo bolet pravé koleno. Nejprve jsem zkoušela různé gely a prášky proti bolesti, jenže to vše působilo jen chvíli,“ začíná svůj příběh paní Ladislava. Nejhorší bolesti přicházely v noci. ,,Budila jsem se s pocitem, že mi někdo šroubovákem vrtá koleno. Často jsem vzpomínala na svou babičku, která si stěžovala na bolavé klouby a říkala, že za to může revma. Také já jsem si myslela, že mě trápí revmatické bolesti,“ popisuje Ladislava.

Po čase navštívila ortopedii, kde jí diagnostikovali artrózu druhého až třetího stupně a začala koleno léčit. Dostávala léky i injekce, ale stav se nezlepšoval.  Toto období trvalo zhruba šest let a kvalita Ivanina života šla rapidně dolů. V nejhorším stadiu už nebyla schopna absolvovat ani krátkou rodinnou vycházku.

,,Můj vnuk s vnučkou prakticky neznali co je to vyrazit s babičkou ven, nemluvě o nějakém výletě. Uvědomujete si, že ládování prášky není správné a hledáte nějaké řešení. Byla jsem už z nepřestávající bolesti doslova zoufalá. Naštěstí letos na jaře jsem v jednom časopise zachytila informaci o doktoru Lukáčovi, který s artrózou bojuje pomocí kmenových buněk. Začala jsem po této metodě pátrat a dozvěděla se, že v USA se buněčná terapie hojně využívá v mnoha medicínských oborech. Oslovila jsem pana doktora a domluvila si konzultaci. Z Karviné do Ostravy to mám kousek, takže cestu jsem zvládla bez problémů“ říká Ladislava.

MUDr. Ladislav Lukáč provedl kontrolu kloubu, který byl postižen již třetím stupněm artrózy a doporučil podstoupit aplikaci kmenovými buňkami. Aby účinek byl co nejpravděpodobnější, doporučuje se metoda pouze u artrózy I. až III. stupně. Stupeň číslo IV. znamená totální degeneraci kloubu a buněčná terapie by nemusela mít dostatečný efekt.

A jak samotná aplikace vypadá? Lékař nejdříve pacientovi provede malou liposukci, kdy odsaje asi padesát mililitrů tuku z těla. Kmenové buňky se následně ve spolupráci s tkáňovým zařízením separují a aplikují injekčně do oblasti postiženého kloubu.  V jednom mililitru tukové tkáně se nachází 100.000 až 500.000 kmenových buněk, což je mnohonásobně více než v 1 ml kostní dřeně. Nejlépe dostupná je tuková tkáň v oblasti břicha, podbřišku a na hýždích. Lze ji snadno získat v místním znecitlivění. Zkušený chirurg ji dokáže odsát během několika minut bez rizika vzniku jizev. Kmenové buňky pak pod vlivem vlastního působení v místě postižení umožní regeneraci a obnovu poškozených tkání. V neposlední řadě odstraní zánět kloubu artritidu, která je příčinou urputných bolestí, zastaví jeho další degeneraci a zčásti obnoví poškozená místa na chrupavce. A to vše díky jediné aplikaci.

,,Od mojí návštěvy u doktora Lukáče uběhlo zhruba půl roku a já se cítím skvěle. Bolesti jsou pryč, normálně spím a užívám si vnoučat. Na konci prázdnin jsme dokonce byli na Lysé hoře a podotýkám, že po svých. Jelikož léčbu zatím nehradí žádná zdravotní pojišťovna, zaplatila jsem si ji ze svého. Úplně v klidu však konstatuji, že těch pětatřicet tisíc korun za to stálo a vůbec nelituji, že jsem do toho šla“ uzavírá svůj příběh paní Ladislava.  Co říct závěrem?  Hlavní výhodou buněčné terapie, která je určena pacientům s degenerativní artrózou I. až III. stupně je fakt, že se aplikuje pouze jediná injekce, navíc ambulantně, bez narkózy a pacienta neomezuje v běžném životě.

Více o této metodě se dozvíte na specializovaném webu www.lecba-kloubu.eu