V konopí je skutečná budoucnost

2706

V konopí je skutečná budoucnost,” říká Václav Říha – jeden z nejznámějších konopářů současnosti.

Tento nepřehlédnutelný elegán s podmanivým hlasem a hustou kšticí patří bezesporu mezi největší odborníky na pěstování a zpracování konopí v České republice.

V konopí vidí budoucnost nejen z důvodu zdraví, ale i díky tomu, že se dá využít v podstatě jeho jakákoli část a má přesah do mnoha odvětví ekonomiky – potravinářství, lékařství, stavebnictví, textilního průmyslu, energetiky atd. Jenže negativní pověst konopí všechny tyto přínosy zastínila a Česko se i od technického konopí během dekád zcela odvrátilo.

Před 10 lety se tu pěstovalo konopí na 1500 hektarech, pak to spadlo na 100 hektarů a teď to zase pomalu narůstá, jsme někde kolem 600 hektarů,“ vysvětluje Říha.

Nejaktuálnějším a nejpodstatnějším přínosem je vylepšení půdy. Dnes totiž máme problémy s erozí a pěstování konopí půdu před erozí chrání“ vysvětluje další jeho výhodu.

Pod značkou HEMP PRODUCTION CZ, s.r.o. provozuje vlastní lisovnu i loupárnu, kde konopné semínko loupe. V přilehlé pekárně vyrábí potraviny. Nepeče rohlíky ani housky, ale dělá cereální sušenky a podobné dobroty, zkrátka se orientuje na zdravou výživu a k té konopné semínko patří. Vybrané produkty, této léty prověřené značky, si můžete zakoupit v eshopu ekonopi.cz