Deprese je vážná psychická porucha a projevuje se, patologickým smutkem či tupostí vůči prožívání radosti a obecným poklesem nálady. Lidem s depresí se nedostává dostatečného množství serotoninu a dopaminu, hormony štěstí a odměny. V pokročilém stádiu deprese je nutné vyhledat odborníka, v počátečních stavech nebo jako prevenci však můžeme udělat kroky sami bez léků.
Zdravý jídelníček
Zdravý a výživný jídelníček je pro léčbu i prevenci deprese zásadní. Výživný jídelníček není jen o vyváženém příjmu makroživin (bílkoviny, sacharidy, tuky), ale je nutné zásobit tělo i vitamíny, minerály a dalšími důležitými živinami. Projděte svůj standardní jídelníček: Obsahuje dostatek vitamínu D, omega 3 a vitamínu B12? Nedostatek právě těchto tří složek může negativně ovlivnit váš psychický stav. Jejich dostatečný příjem může zabránit nebo zmírnit další depresivní epizody. Tvorbu serotoninu, který pomáhá udržovat psychickou pohodu, můžete podpořit také doplňkem stravy L-tryptofan, což je esenciální aminokyselina, kterou lze v menším množství přijímat také z některých bílkovin.
Pravidelný pohyb
Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje pro jednoho dospělého jedince 150 až 300 hodin fyzické aktivity střední zátěže týdně. Je důležité se tohoto rozmezí držet, zvláště pokud máte sedavé zaměstnání. Také nedostatek pohybu má negativní vliv na náš psychický stav a jeho výkyvy, jako je právě deprese. Pokud zařadíte do svého života pravidelný pohyb, výrazně se tím zvýší šance, že se dostanete z deprese bez léků.
Socializace
Sociální kontakt s člověkem je pro nás prakticky existenčně nutný. Obzvláště při depresi je izolace velmi nebezpečná. Stačí i běžné interakce při nákupu v obchodě nebo hovor s přáteli, osobní kontakt je ale vždy nejlepší. Pokud nemáte rádi lidi, pořiďte si domácího mazlíčka. Vaše hladina serotoninu bude jásat.
Přehodnoťte cíle
Depresivní stavy se mohou u člověka dostavit jako reakce na dlouhodobý stres. Zkuste přehodnotit stanovené cíle a umírnit vnitřního kritika. Často máme na sebe příliš vysoké nároky, které v daném rozpoložení nejsme s to zvládnout, což vytváří budoucí stres. Vytvořte si dva seznamy práce: jeden pro ideální rozpoložení a jeden s nutným minimem. Je lepší splnit nutné minimum, než neudělat nic. Nejdůležitější je se nezastavit.
Závislosti
Alkohol, nikotin, cukr, sociální sítě a další závislosti dnešní doby. Ať už se jedná přímo o závislost nebo jen nárazový příjem, prakticky při každém užití většího množství takové látky dochází ke zvýšení mj. dopaminu v těle. Proto máme např. po sladkém jídle nebo alkoholu dobrou náladu. Logicky po vrcholu nálady musí přijít také její propad, což se mj. projevuje právě depresivními stavy. Je proto nutné příjem takto návykových látek omezit na nutné minimum, ideálně vůbec.
Zaznamenali jste u sebe v poslední době pokles nálady? Utápíte se v dlouhých hodinách prokrastinování a dlouhodobém smutku? Co Vám pomohlo se z toho dostat?