Kontaktní čočky plně nahradí brýle

2016

Kontaktní čočky patří mezi optické zdravotní pomůcky. Používají se hlavně ke korekci dalekozrakosti, krátkozrakosti a astigmatismu tedy ke korekci optických vad. Mohou mít také funkci ochrannou a to například při onemocnění očí. Dále funkci kosmetickou a to tehdy, pokud je jedno oko jinak barevné. V tomto případě se používají barevné kontaktní čočky.

V současné době kontaktní čočky mohou plně nahradit brýle a to v situacích, kdy jsou pro nás brýle nevyhovující. Může se jednat například o sportovní aktivity. Pokud jste se rozhodli, že nebude nosit brýle a chcete si pořídit kontaktní čočky, tak navštivte specializovanou oční optiku. Profesionální a odborné služby nabízí Optika-Los, která sídlí na Praze 3. Tato oční optika má dlouholetou tradici a nabízí služby nejen optické, ale také poradenské, vyšetření zraku a aplikaci kontaktních čoček. Více informací naleznete u odborníků jako je optikalos.cz

Základní rozdělení kontaktních čoček je na tvrdé a měkké. Dále jsou různé druhy podle toho, jak dlouho chceme kontaktní čočku používat a podle četnosti výměny. Některé čočky můžeme nosit jen přes den a některé druhy nemusíme z oka vyjímat ani na noc.

Tvrdé kontaktní čočky

Mezi hlavní výhodu tvrdých kontaktních čoček patří jejich stabilní tvar. Při aplikaci se nemění jejich optické vlastnosti. Životnost čoček může být i několik let. Co se týká údržby, tak ta je velmi jednoduchá. Nevýhodou je, že nepropouštějí kyslík k rohovce. Z toho důvodu se v současné době skoro nepoužívají.

Měkké kontaktní čočky

K výhodám měkkých kontaktních čoček patří jejich pohodlné nošení a snadné nasazování a vyjímání. Tyto čočky se vyznačují vysokou propustností kyslíku, tak že rohovka může dobře dýchat. Měkké čočky jsou tužší a to přispívá k tvoření lipidických usazenin. Jsou vyrobeny z náchylnějšího materiálu. Je nutné, je pravidelně vyměňovat. Pokud nebudete dodržovat určité zásady přenášení, tak mohou nastat zdravotní komplikace, jako je například zánět spojivek nebo rohovky.

Jsou kontaktní čočky pro naše oči škodlivé?

Obecně kontaktní čočky pro náš zrak škodlivé nejsou. Celosvětově je nosí miliony lidí každý den a nemají žádné zdravotní problémy. Pokud problém nastane, tak je to většinou z důvodu špatné péče nebo nesprávným zacházením.