Koupit dům v dražbě?

1345

Existují i jiné způsoby získání domu než přes realitní kancelář. Pokud dražby doposud znáte jen z filmů, je na čase se s nimi lépe seznámit. Dům v dražbě je totiž možné získat až za polovinu tržní ceny.

Dražba je událost, na které se sejde několik lidí toužících po stejné věci. Ten, kdo je nakonec ochotný zaplatit nejvíc, věc získá. Přestože to takhle může vypadat, že se lidé přebíjejí, až částky dosahují vesmírných výšin, ceny nemovitostí v dražbě bývají naopak nižší.

Proč je dům v dražbě?

Bývá to ze dvou důvodů, dražba je buď dobrovolná, nebo nikoliv. V případě té druhé se prostě stane, že někdo nestíhá platit hypotéku, a banka pak dá jeho dům do dražby. Lidé však dávají domy do dražby také dobrovolně. Oproti realitní kanceláři to má několik výhod. Když uspořádáte dražbu, přijdou na ni jen lidé, kteří mají o váš dům skutečně zájem, máte jisté, že dům prodáte rychle, budete vědět, kdo ho bude vlastnit a další, …

Proč ho kupovat?

Proč byste si měli kupovat dům, který se ocitl v dražbě? Dají se tam ulovit ty nejlepší věci za příznivou cenu. Dostaví se tam určitě méně lidí, než by si mohlo prohlédnout inzerát umístěný na internetu a to jen podněcuje prodejce k nastavení nižší ceny.

Má to nějaké nevýhody?

Jako u spousty věcí zde platí, že neznalý člověk se může spálit. Nevýhody tu jsou, ale jakmile trochu proniknete do světa dražby realit, nemáte se čeho bát. Na co si tedy dávat pozor?

Dům nemusí být vždy v perfektním stavu. Pokud nemovitost skončí v dražbě z důvodu, že majitel nebyl schopný splácet hypotéku, je docela velká šance, že už nějakou dobu neměl peníze na údržbu domu. Proto se účastněte jen tehdy, když máte možnost si dům před koupí prohlédnout.

Musíte zaplatit dražební jistotu. Potřebujete nějaké peníze na začátku, i kdybyste si nemovitost nakonec nekoupili. Ještě před začátkem dražby je nutné exekutorovi uhradit tzv. dražební jistotu (něco jako poplatek za vstup). Pokud nic nevydražíte, bude vám však vrácen.