Běžecký pás: Jak ho vybrat?

1517

Chodíte rádi běhat, ale odrazuje vás zima zalézající za nehty? Nutně potřebujete shodit nadbytečná kila do plavek a také zpevnit figuru? Chcete si uchovat fyzičku i v zimních měsících? Ale rovněž neradi chodíte do posilovny? Kupte si domů svůj běžecký pás!

Běžecké pásy se řadí do kategorie nejoblíbenějších domácích sportovních nástrojů a to především kvůli přirozenému a každému důvěrně známému pohybu. Běžecké pásy mají velký rozsah použití, od rehabilitační chůze až po obtížné běžecké tréninky. Podle šířky dělíme běžecké pásy do tří skupin. První skupina jsou běžecké pásy vhodné především pro chůzi, šířka je maximálně 35 cm. Běhání na nich není pohodlné kvůli špatnému odpružení a malé šířce. Do druhé kategorie patří běžecké pásy, které jsou již o něco širší (maximálně do 45 cm) a také odpružení je na jiné úrovni. Na těchto pásech se dá kondičně cvičit menší rychlostí, tj. maximálně do 10 km/hod. Do třetí kategorie patří běžecké pásy širší než 45 cm, které skoro nemají rychlostní omezení a uspokojí tak i vrcholové sportovce.

Než se skutečně rozhodnete pořídit si běžecký pás, zodpovězte si několik otázek (stejně jako u jakéhokoli posilovacího nástroje). Prvním bodem je, kdo a kolikrát týdně bude nástroj využívat (potřebnou únosnou hmotnost rámu a výkon motoru vymezuje výška a hmotnost cvičícího). A zadruhé, kolik si přejete do běžeckého pásu vrazit peněz. Prvním parametrem při pořizování běžeckého pásu je, zda chcete běžecký pás běžící díky motoru či jen mechanický. Běžecký pás běžící díky motoru vám zajistí nastavit si vámi žádanou rychlost a tím docílit požadovaných podmínek pro kondiční posilování. Vyhoví tak i potřebám profesionálního sportovce. Naproti tomu mechanické běžecké pásy se musí rozchodit chůzí. Jsou určené hlavně na chůzi a pro nenáročné sportovce, což se také projeví na ceně.

Zvolení správného motoru se odvíjí od trvalého výkonu, který je vyčíslen v koňské síle (1,5 – 4 HP). Dále pak výkonem při maximální krátkodobé zátěži. Pro motor platí, že čím větší rychlost a hmotnost cvičícího, tím výkonnější motor je potřeba. U některých běžeckých pásů lze také upravit naklonění běžecké plochy, čímž lze napodobit chůzi do kopce či na rovince. Možnost naklonění je možné často kolem 0 – 20 % stoupání.

Při pořizování je směrodatné, zda si přejete opatřit běžecký pás na běhání či na chůzi. Interval možných rychlostí u běžeckých pásů je od 0,8 – 25 km/hod. Na základě toho je pak odlišné odpružení a šířka běžecké plochy a taktéž výkon motoru (pokud si však nepořizujete mechanický běžecký pás). Méně kvalitní varianty běžeckých pásů nemají zabudované žádné odpružení běžecké plochy, proto je lze použít pouze na chůzi. U střední cenové skupiny je instalováno odpružení v podobě gumových podložek uložených pod deskou. U dražších typů je toto odpružení zdokonaleno o speciálně upravenou rámovou konstrukci. Díky tomu je většina kroků minimalizována. Samostatnou skupinou jsou pak běžecké pásy se specifickým zdravotním odpružením, které slouží především pro rehabilitační chůzi (běhání) osob s poraněním kloubů nebo páteře.

U všech běžeckých pásů by měla být vestavěná bezpečnostní pojistka, která v případě potřeby přístroj ihned stopne. Mechanické běžecké pásy jsou vybaveny magnetickým brzdným systémem, který funguje na principu přibližování magnetů.Některé běžecké pásy mají již automaticky přednastavené programy, ke kterým si ještě můžete uložit svůj tréninkový program. Dá se najít též několik běžeckých pásů, které jsou obohaceny navíc též programem Severské chůze nebo běhu na lyžích, což umožňují dvě speciálně navržené páky. Tyto páky se pak postarají o posilování nejen svalů hýždí a boků, ale také svaly horní části těla. Tím lze spálit až o 40 procent více kalorií než při běžné chůzi.

Běžecké pásy jsou dnes též standardně propojeny s řídícím computerem, který zaznamenává počet spálených kilojoulů, úplný čas a momentální rychlost chůze či běhu, momentální a úplnou uraženou vzdálenost a zároveň proměřuje váš puls. Právě od dobré tepové frekvence se odvíjí spalování tuků. Při běhání byste se měli orientovat asi na 70 procent maximální tepové frekvence. Orientačně dostanete maximum z rozdílu čísel 220 a vašeho věku. Bez detekce tepu je skoro jisté, že nedosáhnete předsevzatých výsledků a běžecký pás nenaplní vaše očekávání.

Při snižování hmotnosti je ideální běhat v ranních hodinách na lačno min. 30 minut a to 3-4x do týdne. Zamezte taktéž vysokému tempu, které spěje k zanedbatelné výdrži a organismus pak nemá dostatek času použít energii z tukových zásob, což má být účelem. Detekce tepu hlavně zpracuje ušní klips, který se připne na ucho, či dotykový detektor, který je instalován v madlech. Tyto detektory však jsou poměrně nepřesné a proto se též připíná hrudní pás, který přeposílá informace bezdrátově do computeru.

Sportování na běžeckém pásu pozitivně funguje na krevní tlak, pomáhá zlepšovat krevní oběh, pomáhá spalovat tuky, zvětšuje vitální kapacitu plic a působí relaxačně. V případě odpružené běžecké plochy je toto posilování taktéž velmi ohleduplné k vašim kloubům, zlepšuje motoriku pohybů celého těla a zpevňuje svalstvo celého těla.

Při běhání byste neměli opomenout pevnou běžeckou obuv (nesportujte bez obuvi). Jako u každého sportu, byste měli začít krátkou rozcvičkou. Pak by mělo následovat samotné běhání s menší zátěží, stejně jako na konci, a sousledně zátěž zvyšujte. Po běhání byste se měli ještě protáhnout a uvolnit svaly a v klidu se pořádně vydýchat.