Co si vybrat – terasu nebo verandu?

1417

Při plánování výstavby domu nebo jeho rekonstrukce vyvstává otázka pro majitele – jaká je nejlepší volba pro váš dům, terasu nebo verandu? Závisí to na mnoha kritériích, ale nejdřív musíte porozumět, jaký je mezi nimi rozdíl.

Terasa

Terasa je částečně nebo úplně otevřená vodorovná plošina před budovou. Je ideální pro trávení volna s přáteli a rodinou. Taktéž slouží jako druh letní kuchyně.  Terasa může být po obvodu zcela otevřená, částečně otevřená nebo uzavřená.

Veranda

Veranda je ve skutečnosti terasa, jen obložená zdmi z různých stran. Stěny tohoto designu jsou lehké a často zcela nebo částečně sestávají ze skla. A ty mohou být, buď vyhřívané či nevyhřívané, což je častější.

Kritéria pro výběr a na co se připravit

  1. Veranda je dražší možností, protože budete muset mimo jiné utratit peníze za materiál na zdi. A sklo v naší době není levné, stejně jako rámy pod ním
  2. Terasa znamená vystavění věcí téměř pod širým nebem. I když je vybavena střechou, která ji kompletně pokrývá, vítr pod ní snadno fouká, déšť, suché listí a další odpadky se jí taktéž nevyhnou. Je třeba mít na paměti zimní čas, během kterého bude muset být neustále čištěna od sněhu.
  3. Veranda je chráněna před všemi povětrnostními problémy. V zimě, stejně jako v období dešťů jiných ročních období, nemusíte z ní odstraňovat veškerý nábytek. Televize ani jiné elektrické spotřebiče pro domácnost, zde nenechávejte.
  4. Verandu lze také použít jako druh přístavby k uložení všech druhů předmětů a zařízení pro potřeby domácnosti v zimě. Na terase během zimy všechny tyto věci zapadnou sněhem.
  5. Pokud jsou v rodině děti, bude pro ně mnohem příjemnější si hrát na terase než na verandě. Pro děti je otevřený prostor mnohem zajímavější.

Je však třeba si uvědomit, že jakákoli terasa může být později snadno přeměněna na verandu. Stejně jako naopak.  Váháte zda verandu nebo terasu? Navštivte terasové centrum v Praze – Horní Počernice a budete mít jasno!