Dřevěný srub a jeho výhody

2180

Dřevo je úžasný materiál, který nikdy nevyjde z módy. Dojem ze dřeva žádný jiný materiál nenahradí. Možná i proto v dnešní době tak obdivujeme staré roubenky. Bydlení v roubence si ale může dopřát víc lidí, a to díky dřevěným srubům. Klasický dřevěný srub je výborným rekreačním objektem, víkendovou chalupou, která má osobitý styl a kouzlo.

Technologie stavby se za posledních sto let zas tolik nezměnila. Moderní dřevostavby představují komfortní a především zdravé bydlení. Vzhled a velikost srubu se samozřejmě neomezuje na klasické malebné roubenky. Dřevěné sruby mohou mít i formu luxusních prostorných rodinných domů pro celoroční obývání.

Není důvod, proč by sruby neobstáli v našich klimatických podmínkách. Sruby mají svou tradici v daleko náročnějších podmínkách severských zemí. Jedná se o stavby stabilní, odolné proti větru vodě i sněhu. Jejich životnost je překvapivě vysoká a jejich tepelně izolační vlastnosti obstojí ve srovnání s moderními novostavbami. Základem kvality konstrukce srub je použití kvalitního tvrdého dřeva severské borovice. Borovicové dřevo je jedním z nejpoužívanějších v Čechách. Borovice rostoucí u nás nebo našich sousedů, má ale dřevo měkké a poměrně sukovité. Na stavbu srubu se proto nepoužívá.

Pokud uvažujete o dřevěném srubu, můžete se inspirovat v galerii finských srubů Kontio. Najdete tam mnoho již realizovaných dřevostaveb řazených do čtyřech kategorií. Sruby Premium představují reprezentativní vily a rodinné domy, Elegance jsou sruby, které skvěle zapadnou do příměstské a vesnické zástavby, Rustical a Classic jsou útulné chaloupky, chalupy a roubenky na klíč. Veškeré dřevěné sruby splňují požární standardy a platné normy.

Široké vyhloubení použitých kulatin zajišťuje těsnou konstrukci a vysokou stabilitu konstrukce. Oddělený prostor v kulatině zajišťuje dostatečnou izolaci a ochranu před vlhkostí. Odkapávací okraj v profilu a rohové uzavřené spoje  slouží k odvádění dešťové vody. Díky rovnoměrné  izolaci mezi kládami vzniká teplá izolační  stěna. Při stavbě srubů se používají i lepené trámy vznikající s pomocí nejmodernějších výrobních technologií klížení za tepla. Lepené vrstvené trámy vynikají minimálním sesedáním a počtem prasklin.