Hypnoterapie: O co se jedná a proč jí věnovat pozornost

1167

Pokud jste o ní dosud neslyšeli, pak zřejmě nejste jediní. Laická veřejnost s tímto pojmem nejspíš příliš často do styku nepřijde. Hypnóza je jednou z metod psychoterapie a je využívána k léčbě, utlumení nebo i odstranění psychických, somatických a psychosomatických problémů.

V hypnóze lze provádět pozitivní změny, a to prostřednictvím terapeutických metafor a přímých podnětů. V podstatě se jedná o zvýšený stav uvědomění, a právě vstupem do něj je nám umožněno využít zdroje jak fyzické, tak mentální, pro započetí změn.

Že to může znít jako šarlatánství? Omyl, tato metoda nepatří mezi alternativní metody, nýbrž je uznávána ve vyspělých zemích za komplementární metodu. Vykonávají ji kompetentní osoby a okrajově se v ní vzdělávají také medici na lékařských fakultách.

U nás se certifikovaní odborníci sdružují v Českém Spolku Hypnoterapeutů. Ten stanovuje etický kodex a současně se snaží posílit veřejný i profesionální zájem. V ČR totiž systém zdravotní péče nezačleňuje komplementární metody, a tedy ani hypnoterapii. Přitom stanovení norem a regulace by tomuto odvětví mohlo prospět.

Forma individuální terapie může pomoci s řadou problémů. Typicky se jedná o poruchy spánku, problémy s emocemi, tížící stresující a traumatické události nebo léčba závislostí (alkohol, kouření). Využití hypnoterapie obvykle doporučuje lékař na základě diagnózy.

Dostane se hypnoterapie více do popředí? Těžko říct, větší pozornost a odborná diskuze by každopádně Homeopatii prospěly.