Okna z plastu nebo hliníku?

1669

Snaha o maximální úsporu energie v obývaných prostorech je v dnešní době již samozřejmostí. Lidé rychle pochopili, že nechat unikat až 30% tepla starými špatně těsnícími okny a dveřmi není ekonomické. Nová plastová okna navíc sníží i pronikání hluku, což oceníte zvláště, když bydlíte u rušné komunikace. Jen na typu nových oken ovšem nezáleží. Neméně důležitá je i správná odborná montáž.

Prvním krokem výběru oken je rozhodnutí, zda zvolit okna dřevěná, plastová či hliníková. Většina lidí se rozhoduje podle stylu, charakteru a umístění stavby a v neposlední řadě podle ceny produktu.

Dřevěná okna, většinou tak zvaná eurookna vyrobená z dřevěného, lepeného profilu, najdeme v historických centrech měst a v rodinných domcích, panelové domy mají téměř bez výjimky okna plastová. Všechny varianty mají svá pro i proti. Plastová okna vynikají dlouhou životnost a bývají zhruba o třetinu levnější než okna dřevěná. Pořizovací náklady hliníkových oken jsou ještě o něco vyšší.  Pokud chcete okna netypická, například kruhová okna nebo okna se zkoseným tvarem, budete muset sáhnout do peněženky ještě hlouběji. Důležitým parametrem při výběru oken je součinitel prostupu tepla, který udává, kolik tepla materiálem unikne a jak materiál izoluje.

Standardem jsou pětikomorová plastová okna s dvoustupňovým těsněním mezi rámem a křídlem a s moderními nekovovými meziskelními rámečky, které dokáží zabránit rosení oken. Roli v omezení kondenzace vodní páry hraje i hloubka zapuštění skla do rámu.

Hliníková okna a zimní zahrady

Použití hliníku dodá budově zajímavý vzhled. Hliník má dlouhou životnost a hodí se i pro velké zasklené plochy například v zimních zahradách a tvarově nestandardní okna a náročná architektonická řešení.

Dodavatele plastových oken i dveří je třeba vybírat pečlivě. Společnost DAFE-PLAST Jihlava vyrábí hliníková okna, dveře, fasády i okrasné zimní zahrady ze špičkových profilů německé firmy SCHÜCO. V sortimentu najdete nejen izolační profily pro prosklené plochy sousedící s vnějším prostředím, ale také designové řešení interierových příček. Kromě klasického typu otevírání můžete zvolit posuvné systémy ovládané manuálně nebo elektronicky. Důraz je kladen na řešení tepelných mostů a odvod kondenzátu ze zasklívacího systému do venkovního prostředí.

Pokud chcete mít konkrétnější představu o své budoucí zimní zahradě, využijte konfigurátor zimních zahrad na stránkách firmy Dafe Plast, a nechte si spočítat orientační náklady na plánovanou zimní zahradu.