Šedý zákal nebo-li katarakta

1648

Katarakta je částečné nebo úplné zakalení čočky oka umístěné uvnitř oční bulvy mezi duhovkou a sklovitým tělem. Čočka je přirozeně průhledná a hraje roli přirozené čočky, která lomí paprsky světla a předává je sítnici. Čočka, která při šedém zákalu ztratila průhlednost, přestává propouštět světlo a zhoršuje se vidění, dokud není úplně ztraceno.

Příčiny šedého zákalu a rizikových skupin

Katarakta se může vyvinout:

  • u starších lidí – katarakty související s věkem (90% všech případů)
  • u lidí po úrazech – traumatická katarakta (4%)
  • po ozáření – katarakta záření (3%)
  • u novorozenců – vrozená katarakta (3%)

Vývoj šedého zákalu je podporován endokrinními poruchami (metabolické poruchy, diabetes mellitus), nedostatkem vitamínů, některými očními chorobami, nepříznivými podmínkami prostředí, dlouhodobým užíváním jistých léků. V posledních letech se ukázalo, že aktivní kouření může také způsobit šedý zákal.

Příznaky šedého zákalu

Staří Řekové nazývali šedý zákal „vodopád“ – kataraktes. Člověk vidí skrz závoj, zamlžené sklo. Toto je hlavní příznak katarakty, což naznačuje, že zákal již ovlivnil centrální zónu čočky a vyžaduje chirurgické ošetření.

Další příznaky:

  • Poruchy nočního vidění
  • Přecitlivělost na jasné světlo
  • Obtížnost při čtení malých písmen a šití
  • Dvojité vidění
  • Špatné rozlišovaní barev

Pouze kvalifikovaný odborník dokáže určit, co přesně způsobilo zhoršení zraku a přijmout odpovídající terapeutická opatření.

Jak rychle zraje šedý zákal?

Nečekejte na plné zrání šedého zákalu, neztrácejte zrak! Lékaři doporučují léčbu šedého zákalu, jakmile začne narušovat normální vizuální život.

Čočka s kataraktem souvisejícím s věkem se postupně zakaluje, proces může trvat 4 až 15 let. V počátečním stádiu šedého zákalu mohou opacity ovlivnit pouze periferní čočky, nespadnout do optické zóny a neovlivnit vidění. Poté změny pokrývají centrální část, zabraňují průchodu světla a vidění je výrazně narušeno. S přezrálým šedým zákalem se zraková ostrost snižuje na vnímání světla. Jak se katarakta vyvíjí, barva zornice místo černé postupně přechází do šedavé, šedavě bílé a mléčně bílé. V těchto případech lze šedý zákal pozorovat i bez speciálního vybavení.

Po vyšetření a diagnostice šedého zákalu odborníkem se přikračuje k operaci šedého zákalu, které provádí i jedna z nejmodernějších očních klinik v České republice a to Oční Klinika Horní Počernice.