Stav naší psychiky je souhrn velmi složitých dějů, které probíhají v naší mysli. Právě to, jak se člověk cítí, odráží události, které probíhají teď, nebo se staly v minulosti a náš život určitým způsobem poznamenaly. Každého člověka v životě potká mnoho veselých, ale také bolestivých situací a potom je jen na každém z nás, jak se se vším vyrovnáme.
Jak se říká, každý člověk je originál, proto není jednoduché pomoci blízké osobě, ale dokonce i sám sobě. Řešení těžké životní situace, kterou můžou být problémy v jakémkoliv vztahu v rodině, s partnerem, ale i úmrtí v rodině nebo nemoc, se nám může zdát nereálné.
Z tohoto důvodu existují specialisté, kteří fungují proto, aby vám, vaší kamarádce, či třeba tatínkovi pomohli s překlenutím těžkých životních chvil. Psychoterapie a psychoterapeuti se snaží člověku pomoci tím, že se o problému budou otevřeně bavit.
Terapii se proto také často říká léčba rozhovorem
Základem psychoterapie jsou zásady bezpečného prostředí, s čímž souvisí i to, že vám nebudou udíleny rady, co máte ve vaší situaci dělat a jak se chovat. Pouze pomocí rozhovoru s psychoterapeutem budete sami přicházet na to, jak vaší životní překážku překonat.
Zde vidíme hlavní rozdíl mezi terapií a poradenstvím, ve kterém s vámi pracují za cílem vyřešit aktuální problém, a klient odchází s radami, jak by se mohl zachovat, aby ve svém životě něco změnil.
Jestliže si sami se sebou nevíte rady, není nic neobvyklého, že odbornou pomoc opravdu vyhledáte. Důležité je, uvědomit si vlastní problém a chtít s ním bojovat, protože život v depresích a stresu jistě není tím, po čem každý touží.