Jak se zbavit artrózy bez složité operace a výměny kloubů

1997

Trápí vás artróza, nebo artritida? Obě nemoci postihují hlavně klouby. Artróza však chronicky a bolestivě degeneruje klouby a postupně se zde redukují kloubní chrupavky. Artritida je zase chronicky zánětlivé onemocnění kloubů. Může to být vlastně degenerační proces, který nastává v rámci artrózy, ale může jít i o projev autoimunitního zánětlivého syndromu.

Jestliže se právě u vás vyskytly první příznaky nemocí, měli byste urychleně navštívit lékaře. V dnešní době je totiž léčba opravdu pokroková, a proto se není ani čeho bát. Z USA k nám přišla naprosto nová metoda, kterou je aplikace kmenových buněk do postižených kloubů.

Kmenové buňky se ve vašem těle v největší koncentraci nacházejí v kostní dřeni, nebo tukové tkáni. Díky tomu že mají dvě základní funkce, kterými je schopnost sebeobnovy a schopnost obnovy poškozených tkání a buněk, se používají na léčbu těchto onemocnění.

A jak zákrok probíhá?

Lékař vám udělá vlastně takovou malou liposukci, kterou vám kmenové buňky odebere z těla, spolu s asi 50 ml tuku. Nejčastěji se odsává tuk v oblasti břicha, nebo hýždí. Zkušený chirurg práci odvede během několika minut a po zákroku nezbudou ani památky.  Potom asi necelou hodinu trvá izolace kmenových buněk a zvláštní úprava na specializovaných přístrojích. Poté vám lékař injekčně vpraví vzniklý preparát spolu s krví přímo do kloubu. Už do týdne by se pacientovi mělo výrazně ulevit.

A kde že si vlastně můžete nechat zákrok provést? Donedávna to šlo pouze v Brně a Ostravě. Nedávno však byla otevřena nová ambulance v Praze na Karlově náměstí. Zákrok provádí zkušený Mudr. Ladislav Lukáč. Oprava jednoho kloubu vyjde zhruba na 35000. To podle stupně a pokročilosti artrózy.