Cukrovka, známá též pod lékařským názvem jako Diabetes mellitus, nebo-li úplavice cukrová, je celkem dost rozšířeným onemocněním. Vyskytují se dva druhy cukrovky. Diabetes 1. typu, který je méně častý (postihuje cca 0,4% obyvatel) a diabetes 2. typu, který je podstatně rozšířenější – trpí jím asi 7% obyvatelstva.
Cukrovka je metabolickým onemocněním sacharidů, tedy cukrů v těle. Hlavními a prvními projevy většinou bývá nedostatek energie a zvýšená hladina cukru v krvi. Oba dva typy souvisí s inzulinem. Velmi důležitým hormonem pro naše tělo. Inzulin, hormon bílkovinného typu, má totiž úlohu takovou, že přenáší cukr z krve do buněk, orgánů a tkání v celém těle. Tam je inzulín rozštěpen na menší částečky a méně složité látky. Při štěpení se uvolňuje energie, kterou potřebujeme při každodenním životě.
A vlastně pomocí inzulinu se cukrovka i léčí. Diabetici si musí doplňovat inzulín umělou cestou, nejčastěji injekčně.
Jak se tedy ty dva typy konkrétněji liší?
Diabetes 1. typu se objevuje již v dětství, či mladém věku. Propuká náhle a jde o autoimunitní nemoc, neboť imunitní systém pacientova těla, sám ničí buňky ve slinivce břišní. To vede k rozvinutí cukrovky, protože právě buňky slinivky břišní mají za úkol tvorbu inzulinu.
Oproti tomu diabetes 2. typu, se objevuje spíše u dospělých lidí, kterým je přes 30 let. Za tento typ onemocnění je zodpovědná snížená citlivost tkání k inzulinu. Největší předpoklady pro rozvoj nemoci mají obézní lidé bez dostatečného pohybu. Samozřejmě u rozvinutí nemoci hrají svou roli i dědičné předpoklady.
Zaručená prevence proti cukrovce dosud neexistuje. Vyvarovat se jí ale aspoň částečně můžete tak, že se budete snažit mít dostatek pohybu a dodržovat vyvážený styl stravování.